Masaż limfatyczny (drenaż)

Celem masażu limfatycznego (drenażu) jest usprawnienie przepływu chłonki w układzie limfatycznym.

Celem masażu limfatycznego (drenażu) jest usprawnienie przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Osiągamy to w sposób mechaniczny przez przepchnięcie zalegającej chłonki i udrożnienie węzłów chłonnych.

Układ limfatyczny podobny jest do układu żylnego, ale brakuje mu takiego motoru napędzającego jakim jest serce. W wiotkich naczyniach chłonka płynie tylko dzięki różnicy ciśnień w organizmie. Dlatego tak łatwo dochodzi do jej zastoju, wystarczy siedzący tryb życia i unikanie gimnastyki. Skutkiem zaburzeń w układzie limfatycznym są nie tylko obrzęki, ale też rozstępy, cellulit, trądzik różowaty, przedwczesne starzenie się skóry i schorzenia wielu narządów wewnętrznych.

Masaż limfatyczny całego likwiduje i zapobiega zastojom chłonki. W efekcie stosowania drenażu limfatycznego osiągamy m.in. poprawę warunków do produkcji limfocytów, transportu wody i soli mineralnych do komórek, co prowadzi do zwalczania bakterii oraz likwidacji obrzęków.

W masażu limfatycznym, podobnie jak w masażu klasycznym stosujemy:

  • głaskanie,
  • rozcieranie,
  • ugniatanie.

Przeciwwskazania:

  • choroby nowotworowe, szczególnie układu chłonnego,
  • choroby zakaźne,
  • obrzęki i wysięki w wyniku ostrych stanów zapalnych,

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności